Menu Zamknij

Eksploatacja, logistyka, badania sprzętu wojskowego – problemy i rozwiązania

Eksploatacja, logistyka, badania sprzętu wojskowego – problemy i rozwiązania

redakcja naukowa
Lech Starczewski, Robert Sosnowicz

ISBN 978-83-67033-63-3

e-ISBN 978-83-67033-64-0

Liczba stron: 270
Format: B5
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2022

Cena: 91,00 zł

(w tym 5% VAT)

Wersja elektroniczna
dostępna jest m.in. w:
Księgarnia Internetowa PWN
IBUK.pl

Do rąk czytelników, sympatyków techniki wojskowej, trafia kolejna monografia Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej. Zawiera ona szesnaście różnorodnych opracowań stanowiących plon konferencji naukowo-technicznej EKSPLOBALIS 2022. Mottem konferencji była „Eksploatacja, logistyka, balistyka sprzętu wojskowego – problemy i rozwiązania”. Jej celem natomiast stała się możliwość zaprezentowania aktualnych wyników badań naukowych oraz stanu wiedzy w zakresie eksploatacji, modernizacji, ochrony balistycznej pojazdów i sprzętu wojskowego, a także wskazanie potrzeb logistycznych w resortach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Poruszana podczas sympozjum problematyka obejmowała konstrukcję i dynamikę pojazdów, ergonomię, niezawodność a więc obszary ściśle związane z dziedziną inżynierii mechanicznej. Współczesny rozwój techniki motoryzacyjnej, w tym wojskowej, wykorzystuje w znacznym stopniu technologie oparte na sensorach z wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji. Szereg przeprowadzonych testów, prototypowych rozwiązań wskazuje, że dysponujemy już technologiami i rozwiązaniami, które umożliwiają poruszanie się pojazdu bez udziału kierowcy. W przypadku bezzałogowych platform lądowych istnieją pewne wyzwania związane z systemami wspomagającymi analizę otoczenia oraz identyfikacją obiektów i ich cech w sąsiedztwie pojazdu.
W czasie konferencji, zaprezentowano dostępne mechanizmy sterujące platformą i umożliwiające realizację funkcji zdalnego sterowania. Odniesiono się do elementów autonomii wynikających z zastosowania algorytmów analizy danych pozyskiwanych z systemu percepcji, a także z możliwości bezprzewodowych sieci ultra szeroko pasmowych do zarządzania komunikacją z rojem pojazdów bezzałogowych.
Reasumując, niezbyt odległą perspektywą jest konwersja pojazdów załogowych na bezzałogowe. Dynamika tego procesu wiąże się z zagadnieniami związanymi z formułowaniem właściwych, realnych do uzyskania i dostosowanych do współczesnego pola walki wymagań na nowy sprzęt wojskowy. A zatem powstaje problem wiarygodności systemu ekspertów formułujących te wymagania. Równolegle powstaje problem zarządzania strumieniem danych generowanych przez sensory, właściwego ich wykorzystywania i interpretowania. W ślad za tym, rodzi się potrzeba nowelizacji lub opracowywania nowych metod badań i wsparcia ich odpowiednimi o właściwej czułości urządzeniami pomiarowymi i diagnostycznymi.

spis treści>>