Wyzwania zabezpieczenia technicznego nowo wprowadzanego sprzętu do Sił Zbrojnych w aspekcie 25-lecia udziału w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego
redakcja naukowa
Zbigniew Ciekot, Grzegorz Gotowicz, Piotr Górniak, Krzysztof Klin, Jarosław Kończak, Mariusz Wesołowski
ISBN 978-83-68026-20-7
e-ISBN 978-83-68026-21-4
Liczba stron: 170
Format: B5Oprawa: twardaRok wydania: 2024 |
„To wielki dzień dla Polski, jak i dla milionów Polaków rozproszonych po wszystkich kontynentach. Polska wraca na zawsze tam, gdzie jest jej miejsce, do wolnego świata” – mówił w dniu oficjalnego przystąpienia Polski do NATO ówczesny polski minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek. Zatem, data 12 marca 1999 r., w historii Rzeczpospolitej Polskiej stała się wyznacznikiem nowego kierunku w polityce międzynarodowej i obronnej. Właśnie w tym dniu Polska została przyjęta do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (ang. North Atlantic Treaty Organization – NATO). Członkostwo Polski w sojuszu wojskowym, jakim jest NATO, dało Polsce nie tylko gwarancje bezpieczeństwa w postaci art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, ale doprowadziło również do wzrostu pozycji i znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. Można stwierdzić, że od 25 lat NATO jest fundamentem naszego bezpieczeństwa.
Warto zauważyć, że w okresie transformacji w latach 90-tych ubiegłego wieku Polska uczestniczyła w programie Partnerstwo dla Pokoju (ang. Partnership for Peace – PdP), który ogłoszono jesienią 1993 roku i było to pewnego rodzaju sformalizowanie relacji z NATO, choć ta forma współpracy nie dawała oczekiwanych gwarancji bezpieczeństwa.
Z perspektywy Polski program ten otwierał możliwość rozwoju współpracy wojskowej, wprowadzenia przejrzystych zasad kontroli finansowania i zarządzania armią, a więc przede wszystkim cywilnej kontroli nad wojskiem. Należy stwierdzić, że nasza armia, w okresie 25 lat uczestnictwa w NATO zyskała nowe kompetencje i doświadczenia, ale też możliwość uczestnictwa w szeregu sojuszniczych misji zagranicznych – nie tylko w ramach NATO, ale także Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wato przypomnieć udział Wojska Polskiego w operacjach poza granicami kraju w Kosowie, Iraku, Afganistanie, Czadzie czy w Libanie. Ostatnie lata, w tym przede wszystkim wojna w Ukrainie, potwierdziła sens trwania i wzmacniania NATO. Polska jako państwo frontowe, którego granica wschodnia jest również granicą wschodnią Sojuszu, odgrywa w tym przypadku istotną rolę.
Mając na uwadze tak podniosłą dla Polski i Wojska Polskiego okazję, jaką jest 25. rocznica wstąpienia do NATO, również dwie instytucje: Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej oraz Szefostwo Służby Czołgowo-Samochodowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych podjęły wyzwanie opracowania monografii, której tytuł jest nader wymowny: „Wyzwania zabezpieczenia technicznego nowo wprowadzanego sprzętu do Sił Zbrojnych w aspekcie 25-lecia udziału w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego”.