REKLAMA
The concept
Tramwaje
Sieradzka
START arrow Wydarzenia
W numerze 9/2014 m.in.: -

Premierowe pokazy autobusów podczas IAA w Hanowerze

Solaris Urbino – 15 lat rynkowego sukcesu

Setra TopClass 500 już w Polsce

60 lat PKS w Gryficach

Dziesięć lat londyńskiej karty OysterInstytut Naukowo-Wydawniczy SPATIUM sp. z o.o. ul. Starowolska 13A 26-600 Radom tel./fax.: +48 48 369 80 74 wydawnictwo@inw-spatium.pl http://inw-spatium.pl

Wydarzenia
Bus Euro Test 2014  w poszukiwaniu nowych trendów w komunikacji miejskiej

Zbigniew Rusak

60-tysięczna, malownicza Lucerna była gospodarzem tegorocznego Bus Euro Testu, którego wyniki będą decydowały o przyznaniu prestiżowej nagrody International Bus Of The Year 2015. Miasto pełne zieleni i zabytków, o powierzchni 25 km2, położone w środkowej Szwajcarii nad zachodnim brzegiem Jeziora Czterech Kantonów, u stóp ośnieżonego szczytu Pilatus (2 137 m n.p.m.) to otoczenie, w jakim testowano 5 niskopodłogowych autobusów miejskich ubiegających się o ten tytuł. W bieżącym roku testowano głównie wielkopojemne autobusy przegubowe, które mogły być zasilane zarówno olejem napędowym, jak również paliwami alternatywnymi lub które mogły być wyposażone w napęd hybrydowy. Podstawowym warunkiem było jednak spełnienie aktualnej normy czystości spalin Euro 6 i co najmniej 300-kilometrowy zasięg po zatankowaniu.  

Czytaj całość...
Jubileusz dwudziestolecia Pracodawców Transportu Publicznego
W 2013 r. Pracodawcy Transportu Publicznego obchodzili dwudziestolecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe zorganizowane zostały 27 marca 2014 r. Uczestniczyło w nich ponad 120 osób. Wśród uczestników byli m.in. posłowie na Sejm RP Leszek Aleksandrzak i Andrzej Kania, sekretarz Komisji Sejmowych Jolanta Misiak, ministrowie Rafał Baniak (MSP), Jacek Męcina (MPiPS), minister Grażyna Henclewska (MG), prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, przedstawiciele Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Związku Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji, samorządów lokalnych, wyższych uczelni, przedsiębiorstw transportowych i firm z nimi współpracujących oraz mediów.
Czytaj całość...
20 lat Pracodawców Transportu Publicznego

Tadeusz Dyr, Piotr Grzegorczyk

W 1993 r. powstała organizacja pracodawców zrzeszająca przedsiębiorstwa komunikacji samochodowej. Początkowo funkcjonowała ona pod nazwą Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Samochodowego. W listopadzie 2013 r., uchwałą Nadzwyczajnego Zebrania Ogólnego Członków Związku, nazwa została zmieniona na Pracodawcy Transportu Publicznego. Jubileusz dwudziestolecia tej organizacji skłania do analizy działalności i oceny jej znaczenia dla rynku publicznych przewozów pasażerskich.

Czytaj całość...
Kondycja polskiego transportu zbiorowego w świetle targów TRANSEXPO (cz. 1)

Zbigniew Rusak

Zbliżający się koniec roku, nastraja do podsumowań i refleksji. Niewątpliwie najważniejszą imprezą branży autobusowej mijającego roku w Polsce była kolejna edycja targów TRANSEXPO w Kielcach. To już po raz jedenasty przedstawiciele całej branży autobusowej – producentów autobusów, komponentów i urządzeń serwisowych oraz firm przewozowych spotkali się w stolicy województwa świętokrzyskiego. Przed targami zapowiadano pewne zmiany w funkcjonowaniu tej imprezy, postulowane zarówno przez wystawców, jak i zwiedzających. Najważniejszą z nich miało być wprowadzenie dwuletniego cyklu organizowania wystawy. Trzeba przyznać, że TRANSEXPO jest pewnym ewenementem w Europie, organizując targi co roku. Najważniejsze imprezy światowe odbywają się co 2 lata. Przykładami mogą być zarówno targi o zasięgu kontynentalnym – IAA w Hanowerze czy Busworld w Kortrijk, jak również targi o zasięgu lokalnym – FIAA w Madrycie czy wystawa w Birmingham. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt wolniejszego wprowadzania kolejnych generacji autobusów. Wynika to z faktu znacznego zaawansowania współczesnych konstrukcji, które trzeba poddać wszechstronnej ocenie i testom, zanim zostaną wprowadzone do produkcji. Ponadto terminy nowych premier uzależnione są od wprowadzania nowych przepisów prawnych, jak choćby nowa norma emisji spalin Euro 6, która wchodzi w życie 1 stycznia 2014 r.

Czytaj całość...
Innowacje na Międzynarodowej Wystawie Mobilności i Transportu
Zbigniew Rusak

 Międzynarodowa Wystawa Mobilności i Transportu była integralną częścią 60. kongresu Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego (UITP), zorganizowanego wspólnie z lokalnym przewoźnikiem TPG w Genewie. Zaletą tej wystawy jest zgromadzenie na niewielkiej przestrzeni najnowszych produktów i technologii przeznaczonych dla sektora transportu publiczneego. O jej randze świadczy planowanie przez wielu producentów pramierowych pokazów swoich produktów. Nie inaczej było w tym roku. Wśród nowości sektora autobusowego, pokazanego w Genewie, znalazły się m.in. nowy autobus niskopodłogowy IvecoBus Urbanway, przegubowa wersja hybrydowego Volvo 7900, VDL Citea z napędem elektrycznym oraz przegubowy autobus elektryczny Hess SwissTrolley.

Czytaj całość...
REKLAMA
Transexpo 2014