Menu Zamknij

Sustainable Development of Organizations in Visegrad Group Countries. Selected Aspects of Management

Sustainable Development of Organizations in Visegrad Group Countries. Selected Aspects of Management

Katarzyna Brożek, Małgorzata Alicja Kozłowska


ISBN 978-83-68026-30-6

e-ISBN 978-83-68026-31-3

Liczba stron: 174

Format: B5

Oprawa: miękka

Rok wydania: 2025

Cena: 69,00 zł

(w tym 5% VAT)

 

 

Rozwój cywilizacji, napędzany technologią, gospodarką i zmianami społecznymi, przynosi ludzkości wiele korzyści, ale jednocześnie niesie ze sobą poważne zagrożenia dla środowiska. W odpowiedzi na te wyzwania pojawiła się koncepcja zrównoważonego rozwoju, która stara się pogodzić potrzeby człowieka z troską o przyszłość planety. To właśnie ta idea stała się osią współczesnej strategii rozwoju społeczno-gospodarczego. Zrównoważony rozwój nie tylko dąży do wzrostu gospodarczego, ale także uwzględnia kwestie społeczne i ekologiczne. Jego celem jest znalezienie równowagi między trzema filarami – gospodarką, społeczeństwem i środowiskiem – tak, aby żaden z nich nie ucierpiał kosztem drugiego.

Z czasem idea ta przeniknęła także do świata biznesu. Coraz więcej przedsiębiorstw zaczęło dostrzegać, że nie da się funkcjonować w oderwaniu od rzeczywistości klimatycznej, społecznej i zasobowej. Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw przestał być teorią, a stał się praktyką codziennego zarządzania. Firmy zaczęły uwzględniać w swoich decyzjach nie tylko zysk, lecz także wpływ na ludzi i naturę. Pojawił się nowy sposób myślenia – biznes jako siła tworząca trwałą wartość dla wszystkich interesariuszy.

Jednak aby taki model mógł działać, konieczna jest elastyczność i umiejętność reagowania na zmiany. To wyzwanie, przed którym staje dziś wiele organizacji. Czy możliwe jest pogodzenie celów strategicznych i operacyjnych w świecie pełnym niepewności? Na to pytanie próbują odpowiedzieć autorki niniejszej monografii. W swoich analizach skupiają się na zarządzaniu zrównoważonym rozwojem w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Praca została podzielona na pięć rozdziałów, z których dwa mają charakter teoretyczny, a trzy przedstawiają wyniki badań empirycznych.

W pierwszym rozdziale autorzy wprowadzają czytelnika w genezę i znaczenie zrównoważonego rozwoju, pokazując jego miejsce w polityce Unii Europejskiej oraz działania podejmowane przez Polskę, Czechy, Węgry i Słowację. Drugi rozdział koncentruje się na roli przedsiębiorstw w realizacji celów zrównoważonego rozwoju i funkcjach zarządzania. Trzeci rozdział ukazuje, jak ważne jest zrównoważone zarządzanie zasobami ludzkimi, ze szczególnym uwzględnieniem różnorodności, równości i bezpieczeństwa pracy. Czwarty rozdział podejmuje temat innowacji jako motoru napędowego rozwoju, analizując dane dotyczące emisji, energii odnawialnej i wskaźników innowacyjności. Ostatni rozdział poświęcono społecznej odpowiedzialności biznesu i wpływowi firm na środowisko, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji proekologicznych.

Monografia ta prowadzi czytelnika przez złożony świat współczesnego zarządzania, pokazując, że odpowiedzialność może iść w parze z efektywnością. Dzięki rzetelnej analizie teoretycznej i badaniom empirycznym autorki oferują cenne wskazówki dla tych, którzy chcą budować firmy nie tylko silne, ale i odpowiedzialne.