Menu Zamknij

Szkoła Logistyki 2021

Szkoła Logistyki 2021

Redakcja naukowa
Janusz Zawiła-Niedźwiecki, Piotr Korneta

 

ISBN 978-83-66550-75-9

e-ISBN 978-83-66550-89-6

Liczba stron: 216
Format: B5
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2021

Cena: 49,00 zł

(w tym 5% VAT)

Wersja elektroniczna
dostępna jest m.in. w:
Księgarnia Internetowa PWN
IBUK.pl

Rok 2020 pozostanie niewątpliwie w historii ludzkości symbolicznie powiązany z pandemią COVID-19, która trwać będzie zresztą i w kolejnym roku. Jak każda pandemia skutkuje ona zakłóceniem dotychczasowych relacji społecznych, gospodarczych, a nawet politycznych, prowadzi do istotnych zmian. Szczególnym wyzwaniem dla społeczeństw i rządów jest utrzymanie w ciągłym funkcjonowaniu tych krytycznych relacji, które warunkują względny komfort obywateli i utrzymanie w dłuższej perspektywie rozwoju cywilizacyjnego. Jest to w gruncie rzeczy sprawdzian skuteczności i sprawności logistyki, tej głównie zależnej od decyzji i zasobów znajdujących się w gestii rządzących oraz tej, która jest przedsiębiorczością biznesową.
Wygląda na to, że logistyka praktyczna bardzo dobrze zdaje ten egzamin. Problemy w walce z koronawirusem związane są głównie ze stanem służby zdrowia w poszczególnych krajach, odsłaniając bezlitośnie słabości zasobowe i organizacyjne. W pozostałych obszarach kraje i społeczeństwa funkcjonują raczej sprawnie. Równocześnie praktyka logistyczna mierzy się ze zmienionymi warunkami prowadzenia działalności, musi na nie reagować, poszukiwać nowych rozwiązań, które z kolei warte są badań naukowych. Czas próby, jakim jest pandemia, jest wyjątkowo atrakcyjny dla naukowców związanych z logistyką (także społeczną), z organizacją, z zarządzaniem (zwłaszcza kryzysowym). Badania w zakresie logistyki biznesowej są szczególnie istotne w dyscyplinie Nauki o zarządzaniu i jakości, jako że nie bez powodu mawia się, że logistyka jest kwintesencją zarządzania operacyjnego.

Dziś logistyka przechodzi wielki sprawdzian spowodowany pandemią, jego wyniki pokazują, że sprostała wyzwaniu i dzięki nowym doświadczeniom ma wielką przyszłość. Trudno formułować precyzyjne naukowo wnioski, na razie pozostaje odnotowywać obserwacje, ale niebawem przyjdzie czas na konkluzje, być może weryfikację części dotychczasowych teorii. Z takim nastawieniem oddajemy Czytelnikom tę monografię, będącą pokłosiem corocznego spotkania praktyków i naukowców logistyków w ramach konferencji „Szkoła Logistyki 2021”, zorganizowanej przez Uniwersytet Technologiczno- Humanistyczny w Radomiu ze wsparciem Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej. W związku z rygorami sanitarnymi konferencja miała charakter spotkania zdalnego, co niestety ogranicza warunki do dyskusji, ale i w takiej konwencji wymiana poglądów była bardzo żywa.

Spis treści>>